Owczarkowo Strona Główna> Owczarkowo
Forum miłośników I grupy FCI

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 16
Owczarkowo Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Owczarek podhalański
Vetna

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 1378

PostForum: Sekcja 1 : Owczarki   Wysłany: 2008-01-19, 13:52   Temat: Owczarek podhalański
Ja tak samo jak shira ;) Lubię, ale nie za bardzo :lol:
  Temat: Owczarek niemiecki
Vetna

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 1228

PostForum: Sekcja 1 : Owczarki   Wysłany: 2007-12-19, 20:52   Temat: Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki - jedna z ras psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy.*Rys historyczny

Horand von Grafrath - założyciel oficjalnej hodowli owczarków niemieckichKiedy w Europie Środkowej rozwinął się ruch kynologiczny, a jednocześnie rozwój miast pociągnął za sobą wzrost przestępczości, zrodziło się zainteresowanie psem służbowym. W Niemczech utworzono związek, którego celem było popieranie hodowli psów owczarskich, w których widziano dobry materiał na psa służbowego do potrzeb wojska i policji. Związek ten nazywał się Phylax. Jednak nie istniał on długo.

Po ośmiu latach działalności Phylaksu powstał nowy związek, utworzony przez rotmistrza Maxa von Stephanitza. Powstał on 3 kwietnia 1899 roku. W tym dniu rotmistrz von Stephanitz i jego przyjaciel Artur Mayer byli w Karlsruhe na wielkiej ogólnokrajowej wystawie hodowlanej. Obaj od dawna interesowali się rodzimymi owczarkami i znali ich użytkowość. Uwagę ich zwrócił jeden z psów. Był to pies w typie pierwotnym, silny i sprężysty, wytrzymały i inteligentny. Zapytany właściciel wyjaśnił, że pies nie został zgłoszony na wystawę, ale jest pracującym owczarkiem o dużych zdolnościach. Pies nazywał się Hektor Linksrhein.

Na tej wystawie przyjaciele założyli Zrzeszenie dla (hodowli) owczarków niemieckich (Verein fur Deutsche Schäferhunde) zwane w skrócie SV (Schäferhundverein). Von Stephanitz kupił Hektora do swej psiarni w Grafrath i nadał mu imię Horand von Grafrath, rejestrując go pod numerem 1 w księdze hodowlanej owczarków niemieckich. Tak pojawił się na arenie kynologicznej protoplasta rodu owczarków. Horand był istotnie psem decydującym o jakości całej rasy.

Właściciel, psa opisał go słowami: "Horand ucieleśniał dla entuzjastów rasy spełnienie ich najdroższych marzeń. Był to pies, jak na te czasy, duży (61 cm), o potężnej budowie, pięknych liniach i szlachetnej głowie. Był silny i sprężysty, jak stalowy drut. Jego wspaniałej budowie odpowiadał charakter. Horand był cudowny w posłusznej wierności dla swego pana, był prostolinijny i szczery. Miał naturę gentlemana, połączoną z nieograniczoną pasją życia i pracy. Mimo, że nie przeszedł gruntownej tresury w młodym wieku, był przy boku swego pana uważny na jego najmniejsze skinienie. Pozostawiony sam sobie, stawał się skończonym rozrabiaką i niepoprawnym prowokatorem bójek. Zawsze dobrze usposobiony wobec spokojnych ludzi, nieufny, ale nieulękły wobec obcych, uwielbiał dzieci. Jego błędy w zachowaniu były wadami wychowania, nigdy skłonnościami charakteru. Horand cierpiał po prostu na nadmiar niespożytej energii, był szczęśliwy i wniebowzięty, kiedy ktoś się nim zajął - był wtedy najszczęśliwszym z psów."

Od chwili odkrycia Horanda, Stephanitz i jego współpracownicy rozpoczęli poszukiwanie suk, w których występowały elementy zbliżone do tego psa, aby rozpowszechnić typ Horanda. Kiedy takie, po sumiennych poszukiwaniach, odnajdywano i stwierdzano, że są zdolne do współtworzenia poszukiwanego typu, otaczano je troskliwą opieką, jak również ich mioty po Horandzie. Wstępnie selekcjonowano szczenięta tuż po urodzeniu, a końcowa selekcja następowała w wieku, kiedy ich charakter, temperament i budowa mogły być ostatecznie zakwalifikowane.

Hodowlę owczarka niemieckiego budowano na Horandzie i jego potomkach, stosując inbred i ostrą selekcję potomstwa. Nowa krew do chowu wsobnego była wprowadzana przez suki, zawsze jednak pochodzące z użytkowych gniazd pasterskich. W wyniku chowu krewniaczego i upodobań niektórych hodowców do dużych psów, hodowla owczarka przybrała w pierwszym ćwierćwieczu XX stulecia nie taki kierunek, jaki obrali założyciele rasy. Około 1925 roku psy tej rasy, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał. Notowano ponadto coraz więcej wad charakteru oraz mnożyły się braki w uzębieniu. Założycieli tej rasy martwił taki stan rzeczy. W roku 1922 SV wprowadził system regularnych przeglądów licencyjnych, na których analizowano i przeprowadzano surową krytykę, każdego kandydującego do rozpłodu psa, z dokładnym opisem i poleceniem, jak go hodować.

W roku 1925 doroczna wystawa odbyła się we Frankfurcie nad Menem. Ta data była momentem przełomowym w hodowli owczarka.

Na wystawie najpierw oceniono klasę młodzieży, potem klasę psów użytkowych (bez rodowodów), a następnie najważniejszą z klas, otwartą, z której miał być wybrany najlepszy owczarek. Na ring wchodzili zwycięzcy z poprzednich lat. Podczas kilkugodzinnych oględzin wyeliminowano wszystkie zwierzęta wykazujące choćby najmniejsze braki anatomiczne lub wady charakteru. W finale pozostała nieduża już grupa najwybitniejszych osobników. Po kilku godzinach prezentacji, von Stephanitz podjął decyzję. Zwycięzcą światowym został Klodo von Boxberg, który miał zapoczątkować nową erę w historii rasy.

Wygląd

*Szata i umaszczenie
Umaszczenie najczęściej spotykane u owczarków niemieckich to czarne podpalane, czarne z rudym, brązowym, czerwonym, płowym lub jasnoszarym podpalaniem, czaprakowate wilczaste, żelaziste, od jasnoszarego do ciemnoszarego, czerwonożółte, czerwonobrązowe z siodłem, czaprakowate, wilczaste, ciemno-wilczaste; jednolite bądź z regularnymi czerwonobrązowymi do białoszarych oznakami, mała biała plamka na piersi i palcach lub bardzo jasne umaszczenie wewnętrznej strony nóg dopuszczalne, choć niepożądane. Dopuszczalne jest także umaszczenie całkowicie czarne. Maść szczeniaka można ustalić ostatecznie dopiero po zmianie okrywy pierwotnej na wtórną, po zakończeniu porostu włosów pokrywowych. U owczarków długowłosych (wykluczanych z hodowli FCI) zdarza się maść blue sable (niebieska podpalana).

Szata składa się z sierści podwójnej, z podszerstkiem. Włos okrywowy jest prosty, gęsty, twardy i mocno przylegający. Podszerstek obfity i miękki. Na głowie, przedniej stronie nóg i łapach włos dość krótki. Na szyi, zadzie, tylnych partiach nóg włos dłuższy, bardziej obfity i gęsty. Owczarek niemiecki linieje 2 razy w roku.


*Zachowanie i charakter
Owczarki niemieckie cechuje wysoki stopień posłuszeństwa oraz zdolność do szybkiego uczenia. Są lojalne, odważne, przywiązane do rodziny, odporne na warunki atmosferyczne. Rasa charakteryzuje się inteligencją i bystrością.


*Zdrowie i pielęgnacja
Przeciętna długość życia psów tej rasy to ok. 13 lat.

Częste choroby:

dysplazja stawów biodrowych
przerost gruczołu krokowego (prostata)
zmiany alergiczne
dysplazja stawów łokciowych
gnilec

Inne nazwy Deutscher Schäferhund

German Shepherd Dog

Kraj patronacki Niemcy

Wymiary
Wysokość 60 - 65 cm (psy)

55 - 60 cm (suki)

Waga 30 - 45 kg (psy)
22 - 32 kg (suki)

Klasyfikacja
FCI Grupa I, sekcja 1,
numer wzorca 166
AKC Grupa 7
Owczarki
ANKC Grupa 5
Psy pracujące
CKC Grupa 7
Owczarki
KC(UK) Grupa 6
Psy pasterskie
NZKC Grupa 5
Psy pracujące
UKC Grupa 4
Owczarki


źródło: wikipediaHorand von Grafrath - założyciel oficjalnej hodowli owczarków niemieckich.

Owczarek niemiecki o czarnym umaszczeniu.
  Temat: Test
Vetna

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 3262

PostForum: Testownia   Wysłany: 2007-12-19, 20:37   Temat: Test
Dziękuję za odpowiedź, chciałam wiedzieć bo nie wiedziałam czy nie ma zakazu ;)
  Temat: Test
Vetna

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 3262

PostForum: Testownia   Wysłany: 2007-12-19, 19:17   Temat: Test
Pozdrownienia dla wszystkich!
P.s. Czy w podpisie takie coś można dać?
  Temat: Jaka to rasa psa?
Vetna

Odpowiedzi: 93
Wyświetleń: 7714

PostForum: Gry i zabawy   Wysłany: 2007-12-19, 19:14   Temat: Jaka to rasa psa?
Tak, dobrze :-) .
  Temat: Jaka to rasa psa?
Vetna

Odpowiedzi: 93
Wyświetleń: 7714

PostForum: Gry i zabawy   Wysłany: 2007-12-19, 18:56   Temat: Jaka to rasa psa?
No, to zgadujcie:
  Temat: Jakie rasy z I grupy lubicie najbardziej?
Vetna

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 2437

PostForum: Inne   Wysłany: 2007-12-19, 18:51   Temat: Jakie rasy z I grupy lubicie najbardziej?
Bordery, sheltie, owczarki szkocki collie, ONki...
  Temat: Witam
Vetna

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 535

PostForum: Przywitaj się   Wysłany: 2007-12-19, 18:48   Temat: Witam
Witaj ponownie!
  Temat: Jaka to rasa psa?
Vetna

Odpowiedzi: 93
Wyświetleń: 7714

PostForum: Gry i zabawy   Wysłany: 2007-12-18, 15:39   Temat: Jaka to rasa psa?
Slovenský Čuvač (Słowacki czuwacz) ?

Doggy, pozdrowienie dla wszystkich użytkowników ;-) Każdy widzi tam swoje imię.
  Temat: Jaka to rasa psa?
Vetna

Odpowiedzi: 93
Wyświetleń: 7714

PostForum: Gry i zabawy   Wysłany: 2007-12-18, 15:07   Temat: Jaka to rasa psa?
No, to może pirenejski pies górski????
  Temat: Hey!
Vetna

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 490

PostForum: Przywitaj się   Wysłany: 2007-12-18, 15:05   Temat: Hey!
Witaj.
Dzięx z miłe przywitanko xD
  Temat: Cztery kopyta :]
Vetna

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 433

PostForum: Wasze strony   Wysłany: 2007-12-18, 15:03   Temat: Cztery kopyta :]
Zapraszam na mojego bloga dotyczącego koni. Więcej o nim dowiecie się tu: www.koniekonikizrebaki.blog.onet.pl
  Temat: Psy i ludzie xD
Vetna

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 577

PostForum: Wasze strony   Wysłany: 2007-12-18, 15:01   Temat: Psy i ludzie xD
Fajne, ale już na wielu forach jestem.
  Temat: Jaka to rasa psa?
Vetna

Odpowiedzi: 93
Wyświetleń: 7714

PostForum: Gry i zabawy   Wysłany: 2007-12-18, 14:58   Temat: Jaka to rasa psa?
Hmmm....może...
Cane da pastore Maremmano - Abruzzese ??
  Temat: Sunolek
Vetna

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 1036

PostForum: Owczarki i inne psy pasterskie   Wysłany: 2007-12-18, 14:44   Temat: Sunolek
Cudna owczareczka!
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template lightbrown v 0.4 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona wygenerowana w 0.06 sekundy. Zapytań do SQL: 15